(Ne)tradičný život na Lomnickom štíte

Autor: René Novysedlák | 27.12.2012 o 6:00 | (upravené 27.12.2012 o 9:13) Karma článku: 7,61 | Prečítané:  861x

Ide koniec roka, je čas sumarizovať... Jednou z pre mňa najdôležitejších udalostí uplynulého roka je týždeň strávený na druhom najvyššom štíte Slovenska. V júli tohto roka som mal totiž unikátnu možnosť zúčastniť sa letnej praxe na observatóriu Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied na Lomnickom štíte pod vedením RNDr. Jána Rybáka, CSc. O histórii observatória, technickej vybavenosti a práci vedcov som už písal na iných weboch. V tomto článku sa zameriam skôr na zaujímavosti z každodenného života na streche Slovenska a na to, čo ma (samozrejme, popri pozorovaniach) zaujalo. Možno vám niektoré informácie v budúcnosti poslúžia.

Počas tohto týždňa som zažil tri zo štyroch ročných období, nádherný výhľad, takmer pravidelnú pohotovosť pri búrkach a mnoho ďalšieho...

Človeku sa na tomto miesta naskytá krásny pohľad na Gerlachovský štít, Rysy i na Kriváň. Keď krátko pred siedmou hodinou večer odíde posledná lanovka s turistami, stáva sa z tohto miesta hotová oáza pokoja. Vonku počujete len vietor. Vtedy nastávajú najkrajšie okamihy, ktoré si obyčajný turista nemôze vychutnať. Špicatý tieň štítu nad Slovenskom, nádherný západ a východ Slnka i prechádzku po horolezeckých chodníkoch s výhľadom na Hrebienok, Bilíkovu chatu, Téryho chatu a Päť spišských plies. Po západe Slnka, keď sa rozsvietia mestá, sa môžete naplno kochať pohľadom na mestá Vysoké Tatry, Poprad, Kežmarok. Pri dobrých podmienkach môžete vidieť až do vzdialenosti 360 km.

Keďže na vrchole štítu sa nenachádza žiadne reštauračné zariadenie, iba kaviareň, zásoby jedla si krátkodobí i dlhodobí obyvatelia zabezpečujú svojpomocne. Pitná i úžitková voda je dovážaná lanovkou. Kvôli nízkemu tlaku vzduchu (~72% normálu) nie je vhodné piť všetky druhy minerálok. Nedostatok kyslíka zároveň niekedy v prvých dňoch spôsobuje výškovú chorobu, ktorá sa môže prejaviť napríklad bolesťou hlavy či zvýšením srdcovej frekvencie. Človek sa hneď rýchlo unaví už po pár desiatkach schodov. Pobyt vo vysokej nadmorskej výške spôsobuje záťaž na pečeň. Doba aklimatizácie sa pohybuje v rozmedzí 1-2 dní.

Budova Slovenskej akadémie vied je samostatná, spojená s budovou lanovky a kaviarne len stenou a dverami. Má aj únikový východ na plošinu, z ktorej je dobrý výhľad najmä na Poprad a Smokovce. Koľkokrát som tam šiel fotiť, alebo si len tak vychutnávať výhľad bez tlačiacich sa ľudí, počul som nad sebou hlasné konštatovanie, že tam by som nemal byť a ako veľmi riskujem. Dôležitý detail je ale v tom, že zhora takmer nie je vidieť dvere, ktoré tam vedú. SHMÚ sídli naopak na streche budovy v prenajatých priestoroch, odkiaľ je dobrý výhľad na všetky svetové strany. V prípade, že pôjdete na strechu, čakajte opäť hlasné reakcie turistov, ktorí by chceli odtiaľ fotku.

Od roku 2008 sú v okolí vyhliadkovej trasy vyznačené vysokohorské rastliny, čo zvyšuje atraktívnosť návštevy. Nájdete tu prirodzene rastúce subniválne (podzimné, na slnečnej južnej strane) i niválne (zimné, na severnej strane) druhy. Medzi typické rastliny patrí dobre známy horec ľadový, lomikameň machovitý či najmenšia vŕba bylinná.

Lanovka premávajúca na Lomnický Štít sa začala stavať už v roku 1936. Prepraví za hodinu 45 osôb po trase dlhej 1876 m. Prevýšenie 868 m zdolá za 8-9 minút. Po 50 minútach pobytu sa ozve hlas: "Cestujúci s miestenkou číslo x (1-5), dostavte sa prosím urýchlene na nástupište.". Výzva je opakovaná dvakrát po sebe, aby sa náhodou niekto nezabudol.

Počas praxe som zažil niekoľko búrok a s tým spojených výluk lanovky. Sem-tam sa objavia aj krúpy. Počas mojej praxe sa to stalo štyrikrát. Ďalším zážitkom je blesk, ktorý trafil do blízkosti Skalnatého plesa, čo okamžite spôsobil výpadok prúdu aj nám hore. Do minúty nabehol dieselagregát, ktorý síce zabezpečuje elektrinu v celej budove, ale kúrenie ostáva vypnuté. Našťastie, elektrikárom sa to podarilo do hodiny opraviť. Raz nám tiež stekajúca voda spôsobila záplavy a s tým spojenú pohotovosť.

Keď sa nad observatóriom nachádza búrkový mrak a neďaleko sa blýska, je zretelne počuť, že železo je nabité. V zásade platí, že ranu dostane ten, kto sa toho prvý dotkne. Samozrejme, nie silnú, ale na vystrašenie to stačí. Jednou z najnavštevovanejších webstránok tu hore je www.blitzortung.org, kde sú zobrazované blesky v Európe aj inde na svete s periódou 30 sekúnd. V prípadoch búrok je lanovka zastavená buď v hornej alebo dolnej stanici na Skalnatom plese vo výške 1772 m. n. m.. Vtedy sa 45 turistov tlačí niekedy aj 2 hodiny v kaviarničke Dedo. Keď píšem tieto riadky, lanovka opäť kvôli zlým poveternostným podmienkam nepremáva. Veľmi to závisí od situácie, no niekedy prvá jazda lanovky hneď neberie turistov. Je to len servisná jazda. Má to ale jednu výhodu. Pracovníci, ktorí sa potrebujú dostať dole to majú uľahčené.

V zásade platí, že dostať sa hore je jednoduchšie ako dole. Smerom hore má každý pracovník svoju miestenku. Dole nie. Výhodou je to, že v lanovke nemusí byť nutne len tých 15 ľudí. Môže tam ísť toľko pasažierov, koľko sa vojde na váhu, samozrejme, keď si zakúpia lístok. Takto sú prepravovaní zamestnanci SHMÚ a SAV na Skalnaté pleso. Celkovo vládne priateľská atmosféra medzi lanovkármi, bufetármi, fyzikmi, meteorológmi i astronómami. Všetci si navzájom pomáhajú ak môžu. V takýchto podmienkach by to ináč ani nešlo.

Som rád, že po tomto skvelom týždni zostane moje meno zvečnené v kronike observatória neďaleko mien takých významných osobností ako troch prezidentov V4, ministrov či poslancov.

Každému laikovi prajem navštíviť toto observatórium, prežiť tu aspoň jednu noc a zobúdzať sa s výhľadom na okolité tatranské končiare a doliny. Všetkým záujemcom o astronómiu odporúčam praxovať na Lomnickom Štíte a tak si overiť aj rozšíriť svoje poznatky z oblasti fyzika Slnka.

Ako na to? Je potrebné si podať žiadosť na Astronomický ústav SAV v Starej Lesnej a doložiť ju svojimi astronomickými výsledkami.

Široká verejnosť má možnosť dostať sa do kupoly observatória počas Dní otvorených dverí, ktoré sú zverejnené na stránke www.astro.sk.

 

Na záver musím vysloviť jedno veľké ĎAKUJEM!

Kompletnú fotogalériu k článku čitateľ nájde na tejto stránke.

Článok doplnený o vedeckejšie informácie napríklad o pozorovaní či histórii vedeckých pracovísk na Lomnickom štíte je môžné nájsť tu:

https://astronovysedlak.wordpress.com/2012/08/20/astronomicka-prax-na-lomnickom-stite/

René Novysedlák

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?