Dva nové parky tmavej oblohy

Autor: René Novysedlák | 27.2.2013 o 20:23 | Karma článku: 5,77 | Prečítané:  283x

Rezervácie s prírodnou oblohou v súčasnej dobe pribúdajú ako huby po daždi. Inak to nebude ani v našich susedných štátoch. Začiatkom marca hneď po sebe vzniknú dva nové „dark-sky“ parky, jeden z nich  dokonca medzinárodný.

V tomto roku oslávi náš slovenský Park tmavej oblohy Poloniny už tretie výročie založenia. No rok 2013 bude významný pre celú astronomickú komunitu nielen na Slovensku, ale aj v Čechách a v Poľsku.

Tlačová konferencia spojená so slávnostným vyhlásením prvého z nich – Beskydskej oblasti tmavej oblohy sa bude konať 4. marca. BOTO s celkovou rozlohou 308 km2 je najmä český park, no rozkladá sa aj
na slovenskej strane, konkrétne na území piatich slovenských obcí a to Makov, Korňa, Turzovka, Vysoká nad Kysucou a Klokočov. V dobe založenia bude 9.
najväčším parkom s tmavou oblohou na svete. Po Jizerskej oblasti tmavej oblohy je to už druhý park rozkladajúci sa na území dvoch krajín. Kvalita oblohy na tomto území (jas nočnej oblohy 21,2 – 21,3 magnitúdy na štvorcovú uhlovú sekundu) svedčí o vhodnosti jeho založenia. Viac informácií nájdete na stránke www.boto.cz.


Štyri dni potom, čo BOTO bude už oficiálna, slávnostne vznikne v susednom Poľsku Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady (PGNB). S rozlohou bezmála 1097 km2
sa radí k najväčším na svete. PGNB na juhu hraničí priamo so slovenským susedom v Poloninách. Oba parky sú súčasťou Medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty (UNESCO). Medzná hviezdna veľkosť 7,5m a jas 21,70 - 21.85 mag/arcsec2 hovorí o veľmi kvalitnej oblohe, ktorú je inde v civilizovanom svete veľmi ťažké nájsť.
Ďalšie informácie: www.gwiezdnebieszczady.pl.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zo zasypaného talianskeho hotela zachránili osem ľudí

V hoteli sa v čase tragédie nachádzalo cez tridsať osôb.

SVET

Trumpovi prezradia, či existuje UFO a čo hovorila Merkelová

Trump sa skutočne tajné informácie sa dozvie až po inaugurácii.


Už ste čítali?