Dva nové parky tmavej oblohy

Autor: René Novysedlák | 27.2.2013 o 20:23 | Karma článku: 5,77 | Prečítané:  278x

Rezervácie s prírodnou oblohou v súčasnej dobe pribúdajú ako huby po daždi. Inak to nebude ani v našich susedných štátoch. Začiatkom marca hneď po sebe vzniknú dva nové „dark-sky“ parky, jeden z nich  dokonca medzinárodný.

V tomto roku oslávi náš slovenský Park tmavej oblohy Poloniny už tretie výročie založenia. No rok 2013 bude významný pre celú astronomickú komunitu nielen na Slovensku, ale aj v Čechách a v Poľsku.

Tlačová konferencia spojená so slávnostným vyhlásením prvého z nich – Beskydskej oblasti tmavej oblohy sa bude konať 4. marca. BOTO s celkovou rozlohou 308 km2 je najmä český park, no rozkladá sa aj
na slovenskej strane, konkrétne na území piatich slovenských obcí a to Makov, Korňa, Turzovka, Vysoká nad Kysucou a Klokočov. V dobe založenia bude 9.
najväčším parkom s tmavou oblohou na svete. Po Jizerskej oblasti tmavej oblohy je to už druhý park rozkladajúci sa na území dvoch krajín. Kvalita oblohy na tomto území (jas nočnej oblohy 21,2 – 21,3 magnitúdy na štvorcovú uhlovú sekundu) svedčí o vhodnosti jeho založenia. Viac informácií nájdete na stránke www.boto.cz.


Štyri dni potom, čo BOTO bude už oficiálna, slávnostne vznikne v susednom Poľsku Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady (PGNB). S rozlohou bezmála 1097 km2
sa radí k najväčším na svete. PGNB na juhu hraničí priamo so slovenským susedom v Poloninách. Oba parky sú súčasťou Medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty (UNESCO). Medzná hviezdna veľkosť 7,5m a jas 21,70 - 21.85 mag/arcsec2 hovorí o veľmi kvalitnej oblohe, ktorú je inde v civilizovanom svete veľmi ťažké nájsť.
Ďalšie informácie: www.gwiezdnebieszczady.pl.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Zadotuje kúpu áut

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom. Tam mali dostať peniaze vo výške štyritisíc eur.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

PLUS

Úder z neznámeho sveta. Ako vnímali križiacke výpravy moslimovia

Veľká vojna z pohľadu nepriateľa Európy.


Už ste čítali?